151605U26
4054571521293
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Acid 260 Disc UNISIZE LIZARD/BLUE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Keen young riders will benefit from a bike that fits their needs - literally. The ACID 260 is every inch a trail-capable mountain bike, scaled down to perfectly fit pint-sized riders. With 80mm of bump-swallowing travel, the Suntour suspension fork improves comfort and control. Shimano's smooth and reliable 16-speed gears have the range to tackle any climb, and powerful disc brakes provide loads of stopping power. It's everything they need for trail adventures.
Frame description
No half-measures, even for our junior bikes. That's why the ACID 260 uses the same mechanically formed, double-butted, heat-treated 6061 aluminium tubes as our adult range. Combined with our Agile Ride Geometry, it makes for a frame that'll allow your child's skills to develop as their confidence grows. And there's a replaceable gear hanger, too, so that a crash needn't be the end of the world.
test
| Frame | Size UNISIZE, UNI, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 26 |
| Wheel Size | Rear 26 |
| Fork | XCE, 80mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 16 Gears |
| Pedals | CUBE, |
| Wheels | ACID, Pro 20, 32/32 Spokes, QR/QR, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, SL-M315, Rapidfire-Plus, |
| Front Brake | SH, BR-MT200/UR300, Hydr, Disc Brake, PM/FM (160/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, BR-MT200/UR300, Hydr, Disc Brake, PM/FM (160/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Derailleur | SHIMANO, FD-M315, Top Swing, 31.8mm Clamp |
| Rear Derailleur | SHIMANO, RD-M3020, 11-34T, 8-Speed |
| Crankset | SHIMANO, FC-M315, 36x22T, 170mm |
| Chain | KMC, Z8.3 |
| Headset | CUBE, FPH863, Semi-Integrated |
| Handlebar | CUBE, Rise Trail Bar, 680mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Venec Lite |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £449.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.