85221024
4054571474230
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Reaction 240 Tm UNISIZE GOLDENLIME/BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
CUBE Trail Motion bikes are all about taking our existing mountain bikes and turning the volume up to 11.. because it's fun! The Reaction 240 TM starts with Magura's powerful, progressive MT Trail Sport brakes - with an oversize 180mm rotor up front - and grippy Schalbe 2.25in tyres, so your young ripper is always in control. We chose a Suntour Raidon 34 Boost suspension fork too, because it adds an extra shot of comfort and grip, even on rough trails. And, with wide-ranging Shimano Cues 1x9 gears, your youngster has all the range they need to keep up on family rides.
Frame description
The Reaction 240 TM is made from the same kind of heat-treated 6061 aluminium tubes that you'll find on our performance adult bikes. We also use the same mechanical tube-forming process to adjust tube shapes for the best combination of strength and weight, as well as tyre clearance. Making the most of all this frame wizardry is a suspension fork, designed specifically to work with a small frame and a light rider. Disc brake mounts and cable routing allow for the greater safety and stopping power of discs. And a replaceable derailleur hanger insures against expensive repairs in the event of minor mishaps
test
| Frame | Size UNISIZE, UNI, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 24 |
| Wheel Size | Rear 24 |
| Fork | Raidon34, 80mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 9 Gears |
| Tyres | SCHWALBE, |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Evolution X.A.25 |
| Shifters | SHIMANO, Cues SL-U4010- Rapidfire-Plus, |
| Front Brake | SH, MT Thirty, Front 4-Piston / Rear 2-Piston, Hydr. Disc Brake (160/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, MT Thirty, Front 4-Piston / Rear 2-Piston, Hydr. Disc Brake (160/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, Cues RD-U4000-GS, 9-Speed |
| Crankset | CUBE, Crankset, 30T, 152mm |
| Chain | KMC, eGlide |
| Headset | CUBE, A-Headset |
| Handlebar | CUBE, KIDS 590mm, Ø 19mm |
| Stem | CUBE, Aluminium Lite |
| Bartape / Grips | NATURAL FIT |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | CUBE, Kid |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £949.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.