852700S
4054571474322
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Stereo One44 Hpc Rookie S DUSTYOLIVE/GOLD is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Arguably our most ambitious bike for young riders so far, the Stereo ONE44 HPC Rookie moves the bar for kids' bikes even higher. From its perfectly proportioned carbon frame to the 150mm Marzocchi Bomber suspension fork and rear shock, it's a serious bike for having serious fun on the trails. We chose Schwalbe's dependable Nobby Nic 2.4in tyres for their grip and cushioning, complemented by the smooth power of Magura's MT Trail Sport hydraulic disc brakes. And Shimano's 1x12 Deore gears serve up a huge gear range and the peace of mind of legendary reliability. It's a winning combo.
Frame description
Packaging great performance, low weight and safe-but-fun handling into a smaller frame isn't always easy, but we love a challenge. The Stereo ONE44 HPC Rookie's frame combines 140mm of refined suspension kinematics with perfect proportions - in two sizes - and all the advantages of our advanced carbon construction. We added a replaceable gear hanger in case of accidents, and the internal cable routing keeps gear shifts cleaner for longer. It's the complete, pint-sized all-mountain package.
test
| Frame | Size S, UNI, Carbon, |
| Wheel Size | Front 27.5 |
| Wheel Size | Rear 27.5 |
| Fork | Bomber Z2, Sweep Adjust, 150mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Tyres | SCHWALBE, |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Performance 30 base, 27.5", 28H |
| Shifters | SHIMANO, Deore SL-M6100, Rapidfire-Plus, |
| Front Brake | SH, MT Thirty, Hydr. Disc Brake (180/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, MT Thirty, Hydr. Disc Brake (180/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, Deore RD-M6100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Crankset | SHIMANO, FC.MT511, 32T, Boost |
| Chain | SHIMANO, CN-M6100 |
| Headset | VP, Integrated 1 1/8", Bottom 1 1/2" |
| Handlebar | NEWMEN, Evolution SL 318.25 Varigrip |
| Stem | NEWMEN, Evolution SL 318.4, 31.8mm |
| Bartape / Grips | NEWMEN |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Venec Lite |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £2199.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.