71702016
4054571424549
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Elite C:62 One S carbon/black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Elite C:62 ONE is part of that rare breed of mountain bike - built for speed without compromise. Complementing its C:62® carbon frame's beguiling blend of efficiency and comfort, we selected a RockShox SID SL fork for its easy adjustability and ability to effortlessly smooth the trail. Sram's iconic GX Eagle 1x12 components give you the range you need to tackle any race course, and Magura MT8 Pro hydraulic disc brakes help you haul the Newmen Evolution wheelset to a halt on demand... so you can ride faster, more of the time.
Frame description
Few bikes can match a great cross-country hardtail for purity of form and intent. Built using our C:62® carbon material and Advanced Twin Mold monocoque manufacturing technique, the C:62® frame's beauty is in its functional simplicity. Carefully optimised carbon lay-up, a tapered head tube and Boost rear axle translate into on-demand acceleration. The narrow seatstays help absorb vibration from the trail, so you can ride at your peak for longer. And Agile Ride Geometry completes the package, for razor-sharp handling in any situation.
test
| Frame | Size S, MEN, Carbon, |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | SID Select, Tapered, 15x110mm, 100mm, OneLoc |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 12 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Evolution X.A.25, 28/28 Spokes, 15x110mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SRAM, GX Eagleâ„¢ Trigger, |
| Front Brake | SH, MT8 Pro PM, Hydr. Disc Brake (180/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, MT8 Pro PM, Hydr. Disc Brake (180/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SRAM, GX Eagleâ„¢, 12-Speed |
| Crankset | SRAM, X1 Carbon Eagleâ„¢ DUB, 34T |
| Chain | SRAM, NX Eagleâ„¢ |
| Headset | ACROS, AzX/AiX, block lock, Top: semi 1 1/8", Bottom: 1 1/2" |
| Handlebar | NEWMEN, Evolution 318.10, 720mm |
| Stem | NEWMEN, Evolution 318.4, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | NEWMEN |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | NATURAL FIT, Nuance SL |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £2999.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.