72545014
4054571425669
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Access Ws Pro Allroad XS flareblue/black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Everyone knows that mountain bikes are adaptable and versatile, but with the Access WS Pro Allroad we've gone one better. By equipping it with mudguards, a sturdy luggage carrier, handy kickstand and dynamo-powered lighting system, we've given this go-anywhere off-roader added street smarts. Easy-to-use Shimano 2x9 gears, powerful all-weather Shimano hydraulic disc brakes and the comfort of a Suntour XCM RL suspension fork are all standard, of course. Weekend warrior or weekday commuter - it's your call.
Frame description
The Access WS's sleek looks are thanks to its Smooth Welded head tube and seat tube junctions. It incorporates internal cable routing for reliable gear changes and lower maintenance. There's even a flat disc mount that integrates seamlessly with our kickstand mount, and integrated mounting points for Acid mudguards and carrier. Updated geometry includes a lower top tube for more confident handling, and there's plenty of room to run wide, grippy and comfortable 2.25in tyres. Our SizeSplit system has an expanded range, too, so every rider can find an Access WS that fits her perfectly.
test
| Frame | Size XS, WOMEN, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 27.5 |
| Wheel Size | Rear 27.5 |
| Fork | XCM Disc, 100mm, Remote Lockout |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 18 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Shifters | SHIMANO, SL-M2010-9R, Rapidfire-Plus, |
| Kickstand | ACID, Acid |
| Front Brake | SH, BR-MT200/UR300, Hydr, Disc Brake, PM/FM (160/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, BR-MT200/UR300, Hydr, Disc Brake, PM/FM (160/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Derailleur | SHIMANO, FD-M2020, Top Swing, 31.8mm Clamp |
| Rear Derailleur | SHIMANO, RD-M3100-SGS, 9-Speed |
| Crankset | SHIMANO, FC-MT101, 36x22T |
| Chain | KMC, X9 |
| Headset | CUBE, FPH868, Semi-Integrated |
| Handlebar | CUBE, Rise Trail Bar, 680mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem Race, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | NATURAL FIT, Venec Lite WS |
| Carrier | ACID |
| Mudguards | ACID |
| Front Light | CUBE |
| Rear Light | ACID |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £899.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.