73431015
4054571441683
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
The Reaction Hybrid Pro 625 All S flashgrey/green is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Reaction Hybrid Pro Allroad is the Swiss Army knife of Bosch-powered e-mtbs. The high-capacity PowerTube battery and smooth power delivery of Bosch's fourth-generation CX motor is ideal for weekend exploring and weekday commuting alike. Shimano's 1x11 Deore gears serve up precise shifts and a range that's wide enough to tackle any route, while powerful hydraulic disc brakes and 2.6in Schwalbe tyres ensure you're always in full control. There's an easily adjustable air-sprung suspension fork to smooth the way ahead. And, for weekday commuting, weekday errands or weekend tours, the carrier, mudguards, kickstand and integrated lights add real-world practicality.It's all in the detail. The Reaction Hybrid Allroad's practical full-length mudguards, carrier, kickstand and integrated lighting system is just the start. So neat is the frame design, you'll barely notice the high-capacity Bosch battery - now up to 750Wh, even for smaller frame sizes - and powerful fourth-generation, Smart System-equipped Bosch CX motor. But you'll definitely notice the power - and Agile Ride Geometry delivers confidence-inspiring handling. There's an Easy Entry frame option and a new S frame with 27.5in wheels, so everyone can find their ideal Reaction Hybrid. And, with internally routed cables including a stealth dropper post upgrade option, we've reduced the need for maintenance so that you can just enjoy the ride.
test
| Frame | Size S, MEN, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 27.5 |
| Wheel Size | Rear 27.5 |
| Fork | MIG32 Air, Tapered, 15x110mm, 120mm, Lockout (EE: 100mm) |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 11 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Shifters | SHIMANO, Deore SL-M5100-IR, Direct Attach, Rapidfire-Plus, |
| Front Brake | SH, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, Deore RD-M5100-SGS, 11-Speed |
| Crankset | ACID, E-Crank, 38T, 175mm |
| Chain | KMC, X11 |
| Headset | ACROS, AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), BlockLock 120°, Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm) |
| Handlebar | CUBE, Rise Trail Bar Pro, 740mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem E-MTB, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | NATURAL FIT, Sequence |
| Battery Capacity | 625 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | PowerTube 625 |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £2899.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.