73432023
4054571441812
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
The Reaction Hybrid Pro 750 All XXL flashgrey/green is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Best of all worlds: the Reaction Hybrid Pro FE combines the versatility of a fully equipped tourer and the ruggedness of a mountain bike, with added Bosch power. The mudguards, luggage carrier, kickstand and lights are just the start. You can also tackle any route, off-road or on, with ease thanks to an 800Wh battery and powerful Bosch CX drive. Combined with Shimano's easy-to-use XT 12-speed gears, it's all you need to comfortably ride any hill. For coming back down the other side, we fitted strong Shimano 4-piston hydraulic disc brakes and grippy Schwalbe 2.6in tyres. There's also an air-sprung fork with 120mm of travel (100mm for small frame sizes and for all Easy Entry models), and a remote dropper seatpost for extra comfort and control on rougher trails.
Frame description
You can tell from the included mudguards, carrier, lighting set and kickstand that the Reaction Hybrid FE is versatile, but that's just the start. With the 800Wh PowerTube battery neatly concealed and the Bosch CX drive housed securely, its familiar lines disguise lots of clever features. It's PowerMore-ready, making it easy to add up to 250Wh of extra battery capacity. The integrated seat clamp and cable routing complement the clean aesthetic, and the chain guide keeps everything where it should be. Plus, with Size Split, it's easy to find the perfect fit for every rider. We've thought of everything, so you can just ride.
test
| Frame | Size XXL, MEN, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | MIG32 Air, Tapered, 15x110mm, 120mm, Lockout (EE: 100mm) |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 11 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Shifters | SHIMANO, Deore SL-M5100-IR, Direct Attach, Rapidfire-Plus, |
| Front Brake | SH, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, Deore RD-M5100-SGS, 11-Speed |
| Crankset | ACID, E-Crank, 38T, 175mm |
| Chain | KMC, X11 |
| Headset | ACROS, AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), BlockLock 120°, Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm) |
| Handlebar | CUBE, Rise Trail Bar Pro, 740mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem E-MTB, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | NATURAL FIT, Sequence |
| Battery Capacity | 750 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | PowerTube 750 |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £3099.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.