734501EE18
4054571443007
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
The Reaction Hybrid Slx 750 EASY ENTRY EEM black/reflex is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
We've done it again: the Reaction Hybrid SLX redefines hybrid hardtail mountain bikes, all over again. We started with a big-capacity 750Wh battery and Bosch's smooth, fourth-generation, Smart System-equipped CX motor. Then we created a choice of frame styles and a wide range of sizes, so everyone can find their perfect fit. We added Fox's 34 AWL fork for comfort and powerful, four-piston Shimano hydraulic disc brakes for control. And finished off with Shimano's peerless XT 1x12 transmission, so the right gear is always at your fingertips. Put it all together, and it's everything you need for exploring above and beyond.It's all in the detail. So neat is the Reaction Hybrid's frame design, you'll barely notice the high-capacity Bosch battery - now up to 750Wh, even for smaller frame sizes - and powerful fourth-generation, Smart System-equipped Bosch CX motor. But you'll definitely notice the power. Agile Ride Geometry delivers confidence-inspiring handling, as you'd expect. There's an Easy Entry frame option, and a new S frame with 27.5in wheels, so everyone can find their ideal Reaction Hybrid. And, with internally routed cables including a stealth dropper post upgrade option, we've reduced the need for maintenance so that you can just enjoy the ride.
test
| Frame | Size EEM, EASY ENTRY, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 27.5 |
| Wheel Size | Rear 27.5 |
| Fork | 34 Float AWL, 2-Position Sweep-Adjust RAIL Damper, Tapered, 15x110mm, E-Bike Optimized, 120mm (EE: 100mm) |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Shifters | SHIMANO, Deore SL-M6100-IR, Direct Attach, Rapidfire-Plus, |
| Front Brake | SH, DB8, Hydr. Disc Brake (200/200), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, DB8, Hydr. Disc Brake (200/200), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Crankset | ACID, E-Crank, 38T, 175mm |
| Chain | SHIMANO, CN-M6100 |
| Headset | ACROS, AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), BlockLock 120°, Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm) |
| Handlebar | CUBE, Rise Trail Bar Pro, 740mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem E-MTB, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | NATURAL FIT, Sequence |
| Battery Capacity | 750 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | PowerTube 750 |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £3799.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.