756500M
4054571430939
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Stereo One77 C:68x Slt 29 M flashwhite/grey is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Light, strong and nimble: no compromise needed with the Stereo ONE77 C:68X SLT. Our premium C:68X® carbon chassis has proven kinematics that make the best of the Fox 38 Factory Grip 2 fork and Fox Float X2 Factory shock. Sram's X0 Eagle transmission 1x12 gears serve up flawless electronic shifting and exceptional durability. Powerful Shimano XTR hydraulic disc brakes keep your speed in check. And Newmen Advanced carbon wheels with Schwalbe Aerothan tubes - plus our lightweight carbon bar and stem combo - shave more grammes without sacrificing performance. It's the best of the best, so you can ride at your best.
Frame description
It's tough to improve on perfection, but that's what we've done with the Stereo ONE77 C:68X frame. First up, it's light, at just 2.3kg. That's a difference you can feel on the climbs and descents. There's a flip chip and two mounting points for air and coil shocks, giving a range of options for progression and shock performance. Angle adjustment inserts mean you can switch between 63.8° and 64.4° head angles and the bottom bracket is threaded for maximum versatility and durability. We deliberately didn't include a frame storage compartment, because we wanted to keep weight down and strength up. But there is a mounting point for a custom trail tool under the down tube. Simply put, you're all set. Bring it on...
test
| Frame | Size M, MEN, Carbon, |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | 38 Float Factory FIT GRIP2, Tapered, 15x110mm, 170mm, Kashima Coated |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 12 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Advanced SL A.30, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SRAM, Eagle AXSâ„¢ Controller, |
| Front Brake | SH, XTR BR-M9120, Hydr. Disc Brake (203/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, XTR BR-M9120, Hydr. Disc Brake (203/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SRAM, X01 Eagleâ„¢ AXS, 12-Speed |
| Crankset | SRAM, X01 Eagleâ„¢ Carbon 32T, Boost, 170mm |
| Chain | SRAM, PC-XX1 Eagleâ„¢ Rainbow |
| Headset | ACROS, AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| Handlebar | RACEFACE, Next R 35 Carbon, 780mm |
| Stem | RACEFACE, Turbine R 35 |
| Bartape / Grips | SDG |
| Seatpost | FOX |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | SDG, Bel Air V3 Lux Alloy |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £7499.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.