758150L
4054571431011
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Two15 Race 27.5 L lightolive/black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Suspension setup is absolutely critical to a DH bike's performance, which is why The Two15 Race features Fox's race-proven 40 Performance fork and Float X2 air shock. Simple to set up and easily tunable to match rider preferences and track conditions, they're the heart of this gravity attack machine and your guarantee of smooth, progressive control. Sram's precise-shifting GX DH gears provide motive power, driving a Newmen Beskar 30 wheelset shod with 2.4in Schwalbe Magic Mary and Big Betty tyres. And Magura's strong, easily controllable MT5 hydraulic disc brakes ensure you've always got the means to rein your speed back in.
Frame description
Elegant, dynamic and progressive it may be, but don't be fooled: the Two15 is a serious piece of downhill kit. The optimised wheel path gives you the control you need on rowdy trails, whilst the built-in angle adjustment allows you to tweak the head angle to suit your own riding style. Chainstay and down tube protectors help keep your bike looking pristine while you're smashing out the runs. We even incorporated a fork bumper into the internal cable routing entry gland. And nimble handling and progressive kinematics give it the edge you'll need to be king of the hill.
test
| Frame | Size L, MEN, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Bomber 58 FIT GRIP, Low Speed Compression & Rebound, 20x110mm, 203mm |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 7 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | ANSWER, Atac DH TR29, 20x110mm/12x157mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SRAM, GX Trigger, |
| Front Brake | SH, MT5, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, MT5, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SRAM, GX DH, 7-Speed |
| Crankset | RACEFACE, Atlas 34T, 165mm |
| Chain | SRAM, PC-1110 |
| Headset | ACROS, Integrated, Top & Bottom 1 1/8", Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| Handlebar | RACEFACE, Atlas 35, 820mm |
| Stem | RACEFACE, Chester 35 Direct Mount |
| Bartape / Grips | SDG |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | NATURAL FIT, Venec Lite |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £3499.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.