91524-6606
888818971237
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Rockhopper Sport XXL - 29 SATIN BLACK LIQUID METAL / WHITE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
All barn-burner and no benchwarmer, the Rockhopper Sport throws out the playbook when it comes to putting performance points on the board while playing some serious defense on behalf of your wallet. Game-ready with Tektro M275 hydraulic disc brakes, Shimano CUES shifting, and an SR SunTour XCM fork that’s built to hustle, the Rockhopper Sport can tack up the win on any given Sunday—and the rest of the week too for that matter.
test
| Frame | Specialized A1 premium butted alloy, zero-stack head tube, internal cable routing, 135x9mm forged dropouts, chainstay-mounted disc brake, replaceable alloy derailleur hanger, stealth rack mounts, dropper post compatible |
| Fork | SR Suntour XCM 29, 30mm stanchions, Rx Tune, coil spring, QR, 90/100mm travel (size-specific), 42mm offset |
| Crankset | Stout 1x, forged alloy |
| Chain | SHIMANO CN-LG500, W/QUICK-LINK |
| Cassette | SHIMANO CUES CS-LG300-9, 9-SPEED, 11-41T |
| Shift Levers | Shimano CUES SL-U4000-9R,RAPIDFIRE PLUS |
| Rear Derailleur | SHIMANO REAR DERAILLEUR, RD-U4000, CUES, GS 9-SPEED, TOP NORMAL, SHADOW DESIGN |
| Front Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 180/160mm |
| Rear Brake | Tektro BR-M275 Hydraulic Disc, 160mm |
| Rims | Specialized alloy, disc only, double-wall, 25mm inner width, 32h |
| Front Tyre | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35 |
| Rear Tyre | Fast Trak Sport, 650b/29x2.35 |
| Handlebars | Stout Mini Rise, alloy, 9-degree backsweep, 15mm rise, 31.8mm |
| Grips | Specialized Trail Grips, lock-on |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155/143mm |
| Seat Post | Alloy, 2-bolt clamp, 30.9mm |
| Seat Binder | Alloy, quick release, 34.9 |
| Inner Tubes | Standard 40mm SV 650B/29x1.75-2.4 |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 73mm, internal bearings, 122.5mm spindle |
| Front Hub | Formula SP-2120 6-Bolt, disc, 100x9mm spacing, quick-release |
| Rear Hub | Formula SP-2125, 6-Bolt freehub, disc, 135x9mm spacing, quick-release |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Stem | 3D-forged alloy, 31.8mm, 7-degree rise |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £600.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.