90324-5104
888818958795
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Epic 8 Comp L Satin Metallic/Sapphire White is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Welcome to the new era of mountain biking with the Specialized Epic 8 Comp. This bicycle pushes the limits of what you can expect from a mountain bike, boasting unparalleled capability, endurance, and handling that make it the perfect choice for both racing enthusiasts and casual pedal-pushers alike.
The Specialized Epic 8 Comp is not your average mountain bike. It doesn't conform to the usual, it challenges it. This bike's improved kinematics make it the most pedal-efficient bike ever tested. Coupled with custom-tuned shocks that expertly absorb bumps, this bike ensures a smooth, comfortable ride on even the most challenging terrains.
So why choose between efficiency and comfort? Experience both with Specialized Epic 8 Comp and redefine your adventure!
test
| Frame | FACT 11m Carbon, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineered™, SWAT downtube storage, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear dropout, internal cable routing, 120mm of travel |
| Fork | RockShox SID Select, Ride Dynamics developed 3 position, TwistLoc remote adjust, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Crankset | SRAM X1000 Eagle, DUB, 170/175mm 32T |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Cassette | SRAM XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Level Bronze Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Level Bronze Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Rims | Specialized Alloy 29, 28mm internal width, tubeless |
| Front Tyre | Specialized Fast Trak, Control Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Renegade, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Specialized Alloy Minirise, 10mm rise, 750mm, 31.8mm clamp |
| Grips | SRAM Slip on with Twist-Loc |
| Saddle | Body Geometry Power Sport, steel rails |
| Seat Post | X-Fusion Manic, 30.9, 100/125/150/175 Travel, 0mm offset |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 34.9, Steel bolt |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | Steel, 32T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Front Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 15x110mm thru-axle, 28h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Stem | Specialized, 3D-forged alloy, 4-bolt, 7-degree rise |
| Swat | SWAT internal downtube storage |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £4250.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.