94823-0203
888818912308
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The S-Works Epic EVO LTD M Gloss Metallic Obsidian / Satin Brushed Chrome is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Experience the thrill of riding with the 'Specialized S-Works Epic EVO LTD', the perfect blend of high-performance carbon frame and state-of-the-art components. This bike boasts lightning-speed and impeccable efficiency, promising a ride that is not only smooth but is bound to elicit a 'WOW' from you every time you traverse through the singletrack.
Announcing an increase of 20-millimetres in front suspension travel and 10-millimetres at the back, the 'S-Works Epic EVO LTD' guarantees a ride that's smooth, comfortable, and responsive. Engineered with precision, the innovative suspension kinematics and Rx XC Tune customized suspension front and rear ensure maximum utilisation of every inch of travel, while offering enhanced anti-squat characteristics for optimal pedalling efficiency.
Featuring the most competent version of our Progressive XC Geometry to date, the 'Epic EVO LTD' stands tall as the most versatile ride you can get your hands on. Thanks to its new flip chip-equipped rear end, riders can modify headtube angle and bottom bracket height, customising the bike's handling to suit their preferred style.
Not just the frame, every component of the 'S-Works Epic EVO LTD' contributes to its ultimate balance of lightness, efficiency, and rugged capability. This is even reflected in the new Roval Control SL wheelset and SRAM's XC-light yet trail-tough electronic XX Eagle AXS group and wireless electronically-actuated Reverb AXS dropper post.
The 'S-Works Epic EVO LTD' is a testament to 'Specialized's' commitment to unparalleled quality and outstanding performance. It's not just a bike, but a ride to new adventures.
test
| Frame | S-Works FACT 12m Carbon, Progressive XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear spacing, internal cable routing, 110mm of travel |
| Fork | Rockshox SID ULTIMATE, Charger Race Day Damper, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Crankset | SRAM XX SL Eagle Crankset, 170mm/175mm |
| Chain | SRAM XX SL Eagle Flat Top |
| Cassette | SRAM XX Eagle SL 10-52t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM XX SL Eagle Flat Top |
| Front Brake | SRAM Level Ultimate Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Level Ultimate Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm rotor |
| Rims | Roval Control SL, Carbon offset design, 29mm internal width, 4mm hook width, Tubeless ready, 24h |
| Front Tyre | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Roval Control Rise Carbon Handlebar, 760mm wide, 20mm rise, 35mm |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry S-Works Power, carbon fiber rails, carbon fiber base |
| Seat Post | RockShox Reverb AXS, 30.9mm, S: 125, M:150, L/XL: 170mm |
| Seat Binder | Specialized Alloy 34.9, Titanium Bolt |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube |
| Chain Rings | 32t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Front Hub | Roval Control SL, DT Swiss Internals, Ceramic Bearings, 6-bolt, 15mm thru-axle, 110mm spacing, 24h straight pull |
| Rear Hub | Roval Control SL, DT Swiss 180 Internals, DT Swiss Ratchet EXP, Ceramic bearings, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 24h straight-pull |
| Spokes | DT Swiss Aerolite |
| Stem | TruVativ Descendant 35, 35mm clamp, 60mm |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £11000.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.