94823-1105
888818912261
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Epic EVO Pro LTD XL Satin Metallic Deep Lake / Harvest Gold Metallic is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the Specialized Epic EVO Pro LTD - a trail-worthy, heart-pounding take on the classic pedal bicycle that matches top-tier pedalling efficiency with awe-inpsiring on-trail capabilities. Simply put, this bike is made to impress both in performance and aesthetics.
The Epic EVO Pro boasts a significant 20-millimeter increase in upfront suspension travel compared to its predecessors, paired with a 10-millimeter increase at the back. But don't be fooled by these seemingly modest numbers - the impact on your ride is anything but. You'll be exclaiming 'whoa' from your very first stretch of singletrack.
Every inch of this bike has been meticulously crafted to preserve the Epic's famed pedalling efficiency. The EVO's new suspension kinematics and the customised Rx XC Tune suspension front and rear ensures optimum utilisation of every fragment of travel on demand. All while offering increased anti-squat characteristics for unbeatable pedaling smoothness and efficiency.
Not only that, but the Epic EVO Pro LTD showcases the most impressive iteration yet of our Progressive XC Geometry, designed for those who crave being ahead of the curve. Versatility is key, and with a new flip chip-equipped rear end, riders can easily customise Epic EVO's handling characteristics to their personal preferences by adjusting the headtube angle and bottom bracket height.
As for its looks? The Epic EVO Pro LTD is dressed to impress. It sports top-shelf RockShox suspension both front and rear to maintain control and poise when the terrain gets tough. Every shift is silky smooth and steadfast in performance, thanks to the finesse of the SRAM's 12-speed X0 Eagle AXS group. This bike doesn't just perform exceptionally well, but also looks the part.
Make every trail epic with the EVO Pro LTD from Specialized. Experience superior cycling, where efficiency, versatility, performance and style coalesce for an incredible on-track experience.
test
| Frame | FACT 11m Full Carbon, Progressive XC Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear spacing, internal cable routing, 110mm of travel |
| Fork | Rockshox SID ULTIMATE, Charger Race Day Damper, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 120mm Travel |
| Crankset | SRAM X0 Eagle Crankset, 170mm/175mm |
| Chain | SRAM X0 Eagle Flat Top |
| Cassette | SRAM X0 Eagle 10-52t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM X0 Eagle AXS |
| Front Brake | SRAM Level Silver Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, stealth, 180mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Level Silver Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, stealth, 180mm rotor |
| Rims | Roval Control, Carbon offset design, 29mm internal width, 4mm hook width, Tubeless ready, 28h |
| Front Tyre | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Rear Tyre | Specialized Ground Control, GRID Casing, T7 Compound, 29x2.35 |
| Handlebars | Roval Control Rise Carbon Handlebar, 760mm wide, 20mm rise, 35mm |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Body Geometry Power Expert |
| Seat Post | Bike Yoke Revive, 30.9mm, SM: 125, MD: 160mm, L/XL: 185mm, |
| Seat Binder | Specialized Alloy, 34.9mm |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube |
| Chain Rings | 32T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB Threaded Wide |
| Front Hub | DT Swiss 350, 6-bolt, 15mm Thru-axle, 110mm spacing, 28h straight -pull |
| Rear Hub | DT Swiss 350 straight-pull, 6-bolt, DT Swiss Ratchet EXP, 12x148mm thru axle, Microspline freehub body, 28h straight-pull |
| Spokes | DT Swiss Comp Race |
| Stem | TruVativ Descendant 35, 35mm clamp, 60mm |
| Swat | SWAT CC steerer tube integrated tool with chain tool and link, detachable SWAT box |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £8000.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.