90323-0403
888818912421
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The S-Works Epic LTD M Gloss Teal Tint Fades/ Metallic White Silver is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Indulge your penchant for speed, performance, and precision with the S-Works Epic LTD by Specialized. Painstakingly crafted with countless design hours, this model exemplifies obsessive commitment to speed, as proven by its over 100 World Cup wins and podium finishes.
Unleash Speed with a Smarter BRAIN
The Epic continues its tradition of speed and efficiency, utilizing the most efficient BRAIN suspension yet. This ingenious innovation ensures impressive forward motion by transforming every watt of power into speed. Whether you're dealing with small chatter or big hits, the new BRAIN suspension absorbs shock smoothly for maximum momentum.
Experience a Frame-Changer
The optimised frame of the S-Works Epic LTD aims at efficient power transfer and enhanced handling performance. The rear triangle is 15% stiffer - perfect for maximising the BRAIN's new pedalling platform. The top-tier FACT 12m Carbon and dedicated layup schedule achieves further weight savings, while the carbon fibre shock link shaves another 100 grams off the older S-Works models.
Pairing impeccably with the Brain rear shock, the S-Works' Position-Sensitive Brain fork bolsters front-end stiffness and handling precision, courtesy of RockShox's robust yet lightweight SID SL Ultimate chassis.
At the pinnacle of gear-shifting technology, the SRAM's flagship XX Eagle AXS group provides electronic authority, while Roval's new Control SL rim adds its unique influence to the Epic's speed and handling performance. The S-Works Epic LTD epitomises the best in speed, function, and design - uncover the perfect blend of obsessive precision and unmatched performance.
test
| Frame | S-Works FACT 12m Carbon, Progressive XC Race Geometry, Rider-First Engineered™, threaded BB, 12x148mm UDH compatible rear spacing, internal cable routing, 100mm of travel |
| Fork | RockShox SID SL ULTIMATE BRAIN, Top-Adjust Brain damper, Debon Air, 15x110mm, 44mm offset, 110mm Travel |
| Rear Shock | RockShox-Specialized BRAIN, Rx XC Tune, 5 Position Platform Adjust, Rebound Adjust, Integraded Extension, 265x52.5mm |
| Saddle | Body Geometry S-Works Power, carbon fiber rails, carbon fiber base |
| Seatpost | RockShox Reverb AXS, 30.9mm, S/M: 125, L-XL:150, |
| Stem | S-Works SL, alloy, titanium bolts, 6-degree rise |
| Handlebars | S-Works Carbon XC Mini Rise, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 10mm rise, 760mm, 31.8mm |
| Seat Clamp | Specialized Alloy 34.9, Titanium Bolt |
| Rear Brake | SRAM Level Ultimate Stealth, 2-piston caliper, hydraulic disc, 160mm rotor |
| Front Brake | SRAM Level Ultimate Stealth, 2-piston caliper, hydraulic disc, 160/180mm rotor |
| Chainrings | 34t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Crankset | SRAM XX SL Eagle Power Meter Crankset, 170mm/175mm, 34t chainring |
| Rear Derailleur | SRAM XX SL Eagle AXS |
| Cassette | SRAM XX Eagle SL 10-52t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Chain | SRAM XX SL Eagle Flat top |
| Rear Tire | Specialized Renegade, Control Casing, T5 Compound, 29x2.35 |
| Front Tire | Specialized S-Works Fast Trak, S-Works Casing, T5/T7 Compound, 29x2.35 |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £11000.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.