73613018
4054571444707
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
The Stereo Hybrid 140 Hpc Pro 750 M frostwhite/grey is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The hills are calling, and that means you need a bike that's up to the job. The Stereo Hybrid 140 HPC Pro 750's fourth-generation Bosch CX motor and 750Wh battery won't let you down. Paired with the reliable shifting and wide range of Shimano's Deore 1x11 gears, it'll make light work of any climb. And for the way back down you've 150mm of travel from the RockShox Recon Silver air fork up front, paired with 140mm from the RockShox Deluxe Select shock at the rear. Grippy Schwalbe 2.6in tyres hook you up to the trail, while powerful Magura MT Thirty hydraulic disc brakes with four-piston calipers and 203mm rotors ensure you're always in full control. It's up for it. Are you?
Evolution never stops. That's why, across all frames in our SizeSplit system, the Stereo Hybrid 140 HPC now features the ability to house up to a 750Wh battery under its dust- and splash-proof cover. It means you can power the fourth-generation Bosch CX drive unit - with 85Nm of hill-devouring torque - on long rides, whatever frame size fits you best. The Boost 148 rear axle, large pivot bearings and All Mountain Geometry deliver assured handling, even when you're exploring the limits of the 140mm rear and 150mm front travel. Sram's UDH gear hanger helps protect against crash damage and is easily replaceable. And Integrated Cable Routing reduces maintenance and complements the clean lines of the full carbon main frame.
test
| Frame | Size M, MEN, Carbon, |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Recon Silver RL Air, Tapered, 15x110mm, eMTB Approved, 150mm, Lockout |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 11 Gears |
| Pedals | , |
| Shifters | SHIMANO, Deore SL-M5100, Rapidfire-Plus, |
| Front Brake | SH, MT Thirty, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, MT Thirty, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, Deore RD-M5100-SGS, 11-Speed |
| Crankset | ACID, E-Crank, 165mm (27.5: 36T // 29: 34T) |
| Chain | KMC, X11 |
| Headset | ACROS, AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), BlockLock 120°, Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm) |
| Handlebar | NEWMEN, Evolution SL 318.25, 760mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem E-MTB, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | NATURAL FIT, Venec |
| Battery Capacity | 750 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | PowerTube 750 |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £3699.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.