93323-7104
888818886630
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Stumpjumper LTD T-Type S4 Satin Dove Grey / Smoke is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Embrace the adventure with the all-new Stumpjumper LTD T-Type by Specialized, recognised as "The Ultimate Trail Bike". This trail-blazing steed is everything you could ever want in a bike. If it's a bike you need with climbing capabilities, the Stumpjumper delivers. With a revolutionary suspension redesign and the lightest frame in its class, it makes ascending a breeze.
What's more, when the trail takes a downhill turn, the Stumpjumper transforms into a descent-dominating delight. The upgraded suspension, coupled with new Trail Geometry, and the perfect balance of stiffness and lightweight from our Rider-First Engineered™ frame, make the Stumpjumper an absolute beast on the descents. Point it in your desired direction, and get ready for an exhilarating ride.
The Stumpjumper LTD T-Type also raises the standard with an advanced SRAM GX Eagle AXS wireless electronic 12-speed drivetrain, a RockShox Pike Ultimate fork and Deluxe Ultimate shock, and a robust Roval Traverse 29/27.5 Alloy wheelset. All these features ensure seamless adaptability on any trail, and a smoother ride overall.
Experience the ultimate ride with the Stumpjumper LTD T-Type, and allow your biking adventures to break new limits.
test
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, asymmetrical design, 29/27.5 Trail Geometry, SWAT™ Door integration, flip chip Head Tube/Bottom Bracket adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 130mm of travel |
| Fork | RockShox Pike Ultimate, Charger 3 RC2 Damper w/Buttercups, 15x110mm axle, 44mm offset, 140mm of travel |
| Crankset | SRAM GX Eagle Crankset, Alloy, Integrated Guard, 55mm Chainline, S1:165mm, S2-S5: 170mm, S6: 175mm |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Cassette | SRAM GX Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Shift Levers | SRAM AXS POD Controller |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Front Brake | SRAM Code Silver Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code Silver Stealth, 4-piston caliper, hydraulic disc, 180mm |
| Rims | Roval Traverse 29F/27.5R Alloy, 30mm inner width, hand-built, 2Bliss Ready |
| Front Tyre | Butcher, GRID casing, GRIPTON® T9 compound, 29x2.3 |
| Rear Tyre | Purgatory, GRID casing, GRIPTON® T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3 |
| Handlebars | Specialized Trail, 7050 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 30mm rise, 800mm, 35mm clamp |
| Grips | Deity Lockjaw |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Seat Post | OneUp, Dropper Post-V2, MMX lever, 34.9 (S1:120mm, S2/S3:150mm, S4: 180mm, S5/S6: 210mm) |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | 32T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm Wide, Threaded |
| Front Hub | Roval, sealed cartridge bearings, 15x110mm spacing, 28h |
| Rear Hub | Roval DT Swiss 370, Ratchet LN, SRAM XD driver body, 12mm thru-axle, 148mm spacing, 28h |
| Spokes | DT Swiss Competition Race |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Size | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BB Drop (High BB) | 40 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| BB Drop (Low BB) | 47 | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 |
| BB Height (High BB) | 335 | 340 | 340 | 340 | 340 | 340 |
| BB Height (Low BB) | 328 | 333 | 333 | 333 | 333 | 333 |
| Bike Standover Height | 730 | 734 | 744 | 749 | 757 | 757 |
| Chainstay Length | 432 | 432 | 432 | 432 | 442 | 442 |
| Fork Length (full) | 550 | 550 | 550 | 550 | 550 | 550 |
| Fork Rake/Offset | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Front Center | 724 | 746 | 770 | 800 | 829 | 863 |
| Headtube Angle (High BB) | 65.5 | 65.5 | 65.5 | 65.5 | 65.5 | 65.5 |
| Headtube Angle (Low BB) | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Headtube Length | 95 | 100 | 110 | 120 | 130 | 140 |
| Max Seatpost Insertion | 220 | 220 | 240 | 260 | 280 | 300 |
| Min Seatpost Insertion | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Reach (High BB) | 415 | 435 | 455 | 480 | 505 | 535 |
| Reach (Low BB) | 410 | 430 | 450 | 475 | 500 | 530 |
| Seat Tube Angle (High BB) | 76.5 | 76.5 | 76.5 | 76.5 | 76.5 | 76.5 |
| Seat Tube Angle (Low BB) | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 |
| Seat Tube Length | 385 | 385 | 405 | 425 | 445 | 465 |
| Stack (High BB) | 610 | 609 | 618 | 627 | 636 | 646 |
| Stack (Low BB) | 614 | 613 | 622 | 632 | 641 | 650 |
| Top-tube Length (horizontal) | 563 | 583 | 605 | 632 | 660 | 692 |
| Trail (High BB) | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 | 123 |
| Trail (Low BB) | 126 | 126 | 126 | 126 | 126 | 126 |
| Wheelbase | 1152 | 1175 | 1200 | 1228 | 1268 | 1302 |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £7000.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.