96323-3003
888818859894
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Stumpjumper EVO Expert S3 GLOSS BIRCH / TAUPE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Experience the unparalleled thrill of off-road biking with the Specialized Stumpjumper EVO Expert. With a perfect blend of exceptional suspension, fine-tunable geometry, and a durable build, this bike is all set to tackle any trail, anywhere, anytime.
Embrace the thrill of the trail with the Stumpjumper EVO Expert, a bike that blends quality, durability and affordability just perfectly, making it your ideal trail partner.
test
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, asymmetrical design, 29 Trail Geometry, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, horst pivot BB adjustment, threaded BB, fully enclosed internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 150mm of travel |
| Fork | FOX FLOAT 36 Performance Elite, GRIP2 damper, 15x110mm, 44mm offset, S1: 150mm of travel, S2-S6: 160mm of travel |
| Rear Shock | FOX FLOAT X Performance Elite, Rx Trail Tune, EVOL Air sleeve, 2-position lever w/ LSC adjustment, S1:210x50mm, S2-S6:210x55mm |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Seatpost | OneUp, Dropper Post-V2, MMX lever, 34.9 (S1:120mm, S2/S3:150mm, S4: 180mm, S5/S6: 210mm) |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized Trail, 7050 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 30mm rise, 800mm, 35mm clamp |
| Seat Clamp | Alloy, 38.6mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm Centerline |
| Chainrings | 32T |
| Shift Levers | SRAM GX Eagle AXS Controller |
| Crankset | SRAM GX Eagle Alloy, DUB, 165/170/175mm, 32t |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle AXS, w/ battery cover |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Chain | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Rear Tire | Eliminator, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T7 compound, 29x2.3 |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3 |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Size | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BB Drop | 40 | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 |
| BB Height | 335 | 340 | 340 | 340 | 340 | 340 |
| Bike Standover Height | 733 | 764 | 763 | 762 | 767 | 770 |
| Chainstay Length | 438 | 438 | 438 | 438 | 448 | 448 |
| Fork Length (full) | 561 | 571 | 571 | 571 | 571 | 571 |
| Fork Rake/Offset | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Front Center | 732 | 756 | 780 | 809 | 838 | 873 |
| Headtube Angle | 64.5 | 64.5 | 64.5 | 64.5 | 64.5 | 64.5 |
| Headtube Length | 95 | 95 | 105 | 115 | 125 | 135 |
| Max Seatpost Insertion | 180 | 180 | 200 | 220 | 240 | 260 |
| Min Seatpost Insertion | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Reach | 408 | 428 | 448 | 475 | 498 | 528 |
| Seat Tube Angle | 78 | 77.6 | 77.2 | 76.9 | 77 | 77 |
| Seat Tube Length | 385 | 385 | 405 | 425 | 445 | 465 |
| Stack | 613 | 617 | 626 | 635 | 644 | 654 |
| Top-tube Length (horizontal) | 538 | 564 | 590 | 623 | 647 | 679 |
| Trail | 131 | 131 | 131 | 131 | 131 | 131 |
| Wheelbase | 1167 | 1191 | 1216 | 1247 | 1285 | 1319 |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £5750.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.