93623-5103
888818868506
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Enduro Comp S3 SATIN BROWN TINT / HARVEST GOLD is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Experience the thrill of the trails with the Enduro Comp by Specialized, meticulously crafted with a full-carbon frame that matches those of the high-grade Enduro Expert and Elite models. Embellished with superior components including a robust four-piston disc brake system and a versatile wide-range 1X drivetrain, this bike ensures seamless rides irrespective of diverse terrain.
Experience remarkably enhanced downhill riding with the Enduro Comp's optimized features, such as a rearward axle path and a low and forward-positioned shock, facilitating smooth rides on heavy-impact trails. Its superbly balanced chassis stiffness remarkably enhances precision in steer, offering a track-like stability at the rear.
In a nutshell, the Enduro Comp by Specialized is your perfect companion for an exhilarating, adrenaline-inducing biking experience. Whatever your size, wherever your trail, the Enduro Comp never compromises on speed or style.
test
| Frame | FACT 11m carbon chassis and rear-end, 29 S3 Enduro Race Geometry, SWAT™ Door integration, threaded BB, internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, replaceable derailleur hanger, 170mm of travel |
| Fork | RockShox Zeb Select, Charger RC damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| Crankset | SRAM X1 6K Eagle, DUB, 170mm, 32T |
| Chain | SRAM NX Eagle, 12-speed |
| Cassette | Sram XG-1275, 12-speed, 10-52t |
| Shift Levers | SRAM GX, trigger, 12-speed |
| Rear Derailleur | SRAM GX Eagle, 12-speed |
| Front Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rear Brake | SRAM Code RS, 4-piston caliper, hydraulic disc, 200mm |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Tyre | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3 |
| Rear Tyre | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3 |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 780mm width |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| Seat Post | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SRL LE lever, 34.9mm, S2-S3:150mm, S4-S5:170mm |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Inner Tubes | Standard, Presta Valve |
| Chain Rings | Steel, 32T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, BSA 73mm, Threaded |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 148mmx12mm thru-axle, 28h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £5000.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.