656300M
4054571406637
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Stereo One77 C:68x Tm 29 M olive/chrome is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Stereo ONE77 C:68X TM has got it all covered. With a lightweight frame built from our premium C:68X carbon and wide-ranging Sram GX Eagle 1x12 gears, it's got the chops to make light work of climbs. Then again, with a RockShox Zeb Select+ fork and RockShox Super Deluxe Coil shock, Hayes Dominion hydraulic disc brakes and Maxis Assegai and Minion DHR II tyres on Newmen Evolution wheels, it's also more than capable of swallowing tough descents whole. Have it your way...It's tough to improve on perfection, but that's what we've done with the new Stereo ONE77 C:68X frame. First up, it's light, at just 2.3kg. That's a difference you can feel on the climbs and descents. There's a flip chip and two mounting points for air and coil shocks, giving a range of options for progression and shock performance. An Angle Set means you can switch between 63.8 and 64.4 head angles and the bottom bracket is threaded for maximum versatility and durability. We deliberately didn't include a frame storage compartment, because we wanted to keep weight down and strength up. But there is a mounting point for a custom trail tool under the down tube. Simply put, you're all set. Bring it on...
test
| Frame | Size M, MEN, Carbon, C:68X Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Air/Coil Shock Mount Flip-Chip, ISCG, Boost148, UDHâ„¢ |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | ZEB Select+ RC2, Tapered, 15x110mm, 170mm |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 12 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Evolution SL A.30, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SRAM, GX Eagleâ„¢ Trigger, |
| Front Brake | SH, Dominion A4, Hydr. Disc Brake (203/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Dominion A4, Hydr. Disc Brake (203/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SRAM, GX Eagleâ„¢, 12-Speed |
| Crankset | SRAM, GX Eagleâ„¢ Boost DUB, 30T |
| Chain | SRAM, SX Eagleâ„¢ |
| Headset | CUBE, Integrated, Top 1 1/1", Bottom 1 1/2", Fiber Inserts for 0.4° Angle Adjustment |
| Handlebar | RACEFACE, Turbine R 35, 800mm |
| Stem | RACEFACE, Turbine R 35 |
| Bartape / Grips | SDG |
| Seatpost | SDG |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | SDG, Bel Air V3 Lux Alloy |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £4499.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.