61605015
4054571386762
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Reaction C:62 One S carbon/white is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Feel the power, speed, and precision of our CUBE Reaction C:62 ONE bicycle. This cutting edge bike has everything you need for a ride like no other. With its extraordinary combination of lightweight yet ultra-durable C:62 carbon frame, high-speed handling and sublime comfort, your ride will be transformed. Regardless of what the trail tosses at you, this well-equipped machine will keep you effortlessly in control and ensure you get the most out of your biking experience.
The precision of Sram's 1x12 transmission will give you instant acceleration and crystal clear shifts. Matched with the formidable power of the Magura hydraulic disc brakes, you’re guaranteed uncompromised control and predictable stopping power. This setup not only provides first-class performance but also significantly enhances safety.
The bicycle's responsiveness is notable, thanks to its Agile Ride Geometry and the short rear end with Boost thru axle. Paired with a tapered head tube, the Reaction C:62 allows for a ride brimming with life and responsiveness. Additionally, the sleek seatstays and a narrow 27.2mm seatpost are design nuances that have you covered for comfort during arduous or long-lasting trips.
One particularly practical feature is the thoughtfully included internal cable routing. This useful feature ensures reduced maintenance for you, so you can focus on what you love - more time riding and less time adjusting.
So, are you ready to experience riding in a redefined way? Brace yourself for a ride that is light, fast, and guaranteed to bring a wide smile to your lips with the CUBE Reaction C:62 ONE.
test
| Frame | Size S, MEN, Carbon, C:62 Monocoque Advanced Twin Mold Technology, ARG2, Tapered Headtube, PressFit BB, Boost 12x148mm, Internal Cable Routing, Dropper Post Ready |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Raidon 32 Air, Boost, 100mm, Remote Lockout |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 12 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | ANSWER, Atac AM, 15x110mm/12x148mm, Tubeless-Ready |
| Shifters | SRAM, SX Eagleâ„¢ Trigger, |
| Front Brake | SH, Deore BR-M6100, Hydr. Disc Brake (180/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, Deore BR-M6100, Hydr. Disc Brake (180/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SRAM, NX Eagleâ„¢, 12-Speed |
| Crankset | SRAM, SX Eagleâ„¢ DUB 32T |
| Chain | SRAM, SX Eagleâ„¢ |
| Headset | CUBE, Integrated, Top 1 1/8", Bottom 1 1/2" |
| Handlebar | CUBE, Flat Race Bar, 720mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem SLX, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | NATURAL FIT, Venec |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £1699.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.