653350S
4054571405937
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The Stereo One22 Hpc Ex 29 S carbon/black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the STEREO ONE22 HPC EX 29 2023 by CUBE - a clear testament to the bold assertion that a truly exceptional bike is greater than the sum of its excellent parts. On this unique model, we've layered top-notch components with stellar design, taking your biking experience to new, unrivalled heights.
Leading the component prowess is the Fox's phenomenal 34 Float Factory GRIP2 fork, brilliantly supported by a Float X Factory shock at the rear. The result? A highly exceptional, trail-taming control with unrivalled balance and precision.
No less superior are the Shimano's XT 1x12 gears. Noted for their iconic precision, these gears will ensure a smooth and reliable ride regardless of the terrain. Complementing the gearing system are powerful hydraulic disc brakes, guaranteeing you an unparalleled control when it comes to stopping and navigating through winding trails.
For added convenience and style, this model features a dropper post, along with a stupendously light Praxis Girder Carbon crank. Need a faithful, grippy mate for the trail? We've braced the bike with Maxxis Minion EXO tyres so you can blaze through any trail with total confidence, no matter the ground conditions.
But that's not all. This Stereo ONE22 sets new standards in terms of comfort for trail bikes. We've elegantly woven a carbon front triangle into the design for enhanced stiffness and handling, complemented by weight reduction. It boasts a short rocker, Boost 148 rear axle, and tapered head tube, promising exemplary traction, comfort, and control.
Coupled with our trademark Agile Trail Geometry, the STEREO ONE22 HPC EX 29 2023 stands as an ultimate trail companion, guaranteeing precise handling and unrivalled performance mile after mile. Stick to the trail, max the thrill, and feel a biking experience like never before!
test
| Frame | Size S, MEN, Carbon, HPC Carbon Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Aluminum 6061 T6 Rear Triangle, ATG, ETC 4-Link, Boost 148, AXH |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | 34 Float Factory FIT GRIP2, Tapered, 15x110mm, 130mm, Kashima Coated |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Evolution SL A.30, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, XT SL-M8100-IR, Direct Attach, |
| Front Brake | SH, XT BR-M8120/M8100, Hydr. Disc Brake (203/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, XT BR-M8120/M8100, Hydr. Disc Brake (203/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Crankset | PRAXIS, Girder Carbon, Boost, 30T, sealed Enduroâ„¢ Bearings |
| Chain | SHIMANO, CN-M6100 |
| Headset | VP, Integrated, Top 1 1/8", Bottom 1 1/2" |
| Handlebar | NEWMEN, Evolution SL 318.25, 760mm |
| Stem | NEWMEN, Evolution SL 318.4, 31.8mm |
| Bartape / Grips | SDG |
| Seatpost | FOX |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | SDG, Bel Air V3 Lux Alloy |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £3999.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.