23811114
4054571083371
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
The ACCESS HYBRID PRO 500 WHITE/BLUE 2019 14" white/blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Experience unhampered mobility coupled with the thrill of a traditional mountain bike ride in the Cube Access Hybrid Pro. This Bosch e-bike has been thoughtfully designed with female riders in mind and offers reliable performance, high-quality components, and a comfortable riding experience.
Its robust Bosch CX drive unit and the dependable Shimano Deore 10 speed transmission offer a wide range of gears at your fingertips. No road or trail is too challenging. The hydraulic disc brakes ensure ample stopping power, handling even wet or muddy conditions like a pro. The Suntour suspension fork, equipped with a 15mm through axle ensures optimum comfort and enhanced control on rough terrains.
The design of the Access Hybrid Pro is a testament to our long-standing experience with Bosch's drive system. The sleek frame not only surpasses our strict in-house testing but also embellishes an elegant structure that ensures stable handling and comfort, making every ride a delightful journey. The Agile Ride Geometry upholds a balanced blend of stability, comfort, and fun on the ride.
Apart from its rigid backbone structure, the frame comes with a gravity-cast downtube that holds the Bosch battery securely. Add to that a quick and easy dropper post upgrade option will enhance your biking experiences. The internally routed cables add beautifully to the aesthetics while guaranteeing flawless gear shifts with minimal maintenance. So hop on and enjoy the riding experience this bike has to offer because that is what really matters!
test
| Frame | Women, Aluminium, Size 36 |
| Gears | Shimano, Deore 10-speed, 10 Gears |
| Rear Brake | Shimano, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Shimano, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Fork | Suntour, XCM34 Coil, Tapered, 15x110mm, 100mm, Lockout |
| Rear Derailleur | Shimano, Deore RD-M6000-DGS, ShadowPlus, 10-Speed |
| Crankset | FSA, CK-745, 15T, 175mm |
| Shifters | Shimano, Deore SL-M6000, Rapidfire-Plus |
| Chain | KMC, X10 |
| Casette | Sram, XG-1299, 10-50T |
| Headset | FSA, Orbit 1.5B ZS, Top Zero-Stack 1 1/8" (OD 44mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (OD 56mm) |
| Handlebar | Cube, Rise Trail Bar, 680mm |
| Stem | Cube, Performance Stem Pro, 31.8mm |
| Bartape / Grips | Natural Fit, GRIP All Terrain |
| Seatpost | Cube, Performance Post, 30.9mm |
| Seatpost Clamp | Cube, Varioclose, 34.9mm |
| Saddle | Natural Fit, Active WS |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £2199.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.