21710017
4054571073549
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The ELITE C:62 RACE CARBON/ORANGE 2019 17" carbon/orange is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Proudly presenting the Elite C:62 Race 2019 by CUBE. This high-performance bicycle demonstrates no compromises, designed exclusively with carbon materials emphasising speed and minimal weight, without sacrificing versatility. A great choice for both cross-country and marathon races, our carbon speed machine is also perfect for fitness enthusiasts who enjoy stepping up their performance.
For the year 2019, we haven't held back on feature advancements. The Elite C:62 Race now pairs perfectly with a RockShox SID fork and Sram 1x12 transmission, providing you with everything you need to ride hard, ride fast, or compete! This amazing bicycle also boasts an eye-catching set of Newmen finish components to give your ride that extra sporting edge.
Built using our advanced Twin Mold Technology, the Elite C:62 Race 2019 boasts an ultra-light and stiff frame. This technological advancement provides our design team with optimal control over the lay-up of our prime C:62 carbon fibre. The oversized, tapered head tube integrates smoothly with carbon bearing shells, and along with the oversized PressFit bottom bracket shell and the 12mm rear axle, provides precision control over your ride. In addition, the slender 27.2mm seatpost and seat stays have been designed to add comfort to your ride, making it perfect for those long-distance races or rides.
Internally routed cables guarantees a clean gear switch, even in muddy trail conditions. The top-notch design is brought together by our exclusive Agile Ride Geometry, providing the optimal balance of agility and stability. With the Elite C:62 Race 2019 we aim to deliver maximum performance regardless of the terrain or distance. Get ready to experience the thrill of speed and the joy of riding with impeccable performance!
test
| Frame | Men, Carbon, Size 43 |
| Gears | Sram, XO Eagle 12-speed, 12 Gears |
| Rear Brake | Sram, Level Ultimate, Hydr. Disc Brake (160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Sram, Level Ultimate, Hydr. Disc Brake (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Tyres | Schwalbe, Racing Ralph, Addix Speed, Kevlar, 2.25, LiteSkin |
| Fork | Rockshox, SID RL, Fast Black, Tapered, 15x110mm, 100mm, OneLock |
| Rear Derailleur | Sram, XO1 Eagleâ„¢, 12-Speed |
| Crankset | Sram, XX1 Eagleâ„¢ DUB, 34T, 175mm |
| Shifters | Sram, XO1 Eagleâ„¢ Trigger |
| Chain | Sram, PC-XO1 Eagleâ„¢ |
| Casette | Sram, XG-1295, 10-50T |
| Headset | FSA, Orbit I-t, Integrated, Top 1 1/8", Bottom 1 1/2" |
| Handlebar | Newmen, Advanced 318.0, Carbon, 740mm |
| Stem | Newmen, Evolution 318.4, 31.8mm |
| Bartape / Grips | Cube, Race SL Grip 29.5, 1-Clamp |
| Seatpost | Newmen, Advanced, Carbon, 27.2mm |
| Seatpost Clamp | Cube, Varioclose, 31.8mm |
| Saddle | Natural Fit, Active Race |
| Wheels | Newmen, Evolution SL A25, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x142mm, Tubeless Ready, 29' Wheel Size |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £3499.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.