21610017
4054571073143
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The REACTION C:62 GREY/RED 2019 17" grey/red is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Presenting the REACTION C:62 2019 from CUBE, the pinnacle of mountain biking innovation, where performance meets perfection. This marvel of a bicycle has been finely tuned for one ultimate purpose - to transport you to your destination in record time. Exprerience best-in-class riding with its C:62 carbon frame, specially curated from all that we've learned about carbon frame building. This bicycle flaunts a 29er wheelset, known for its speedy rolling characteristic. Every thought-through detail adds value to this machine - note the inclusion of a Boost 148 rear axle and Stealth dropper post cable routing. Fitted with a smooth and adjustable RockShox air fork, a wheelset built by CUBE and a Shimano SLX and XT 2x11 transmission, this bike is just waiting for its most vital component - you!Attention to performance-enhancing details is evident in our design choices. Our frame design strategically combines a Boost thru axle at the rear and a tapered head tube at the front - a mix that ensures impressive power transfer, steering, and overall responsiveness, as a result of our Agile Ride Geometry. But performance doesn't compromise comfort - we've included a slim 27.2mm seatpost and slender seatstays to cushion you from the harshness of the trail, for longer, harder rides. The REACTION C:62 2019 also impresses with its internal cable routing for clean and sleek design, as well as gear shifting. Generously, we have enabled an easy upgrade to a Stealth dropper post, whenever you find it necessary. The PressFit bottom bracket and integrated headset pull the weight down, going by the mantra - less is more. It translates to a simple equation that less weight equals more speed. Conquer the trail and the competition with CUBE's REACTION C:62 2019.
test
| Frame | Men, Carbon, Size 43 |
| Gears | Shimano, XT 11-speed, 22 Gears |
| Rear Brake | Shimano, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Shimano, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Tyres | Schwalbe, Rapid Rob, Active, 2.25 |
| Fork | Rockshox, Recon Silver TK AIR, 100mm, PopLock |
| Front Derailleur | Shimano, XT FD-M8020-E, E- Type, Side Swing |
| Rear Derailleur | Shimano, XT RD-M8000-DSGS, ShadowPlus, 11-Speed |
| Crankset | Shimano, XT FC-M8000-B2, Boost, 36x26T, 175mm |
| Shifters | Shimano, SLX SL-M7000 |
| Chain | KMC, X11 |
| Casette | Shimano, SLX CS-M7000, 11-42T |
| Headset | FSA, Orbit I-t, Integrated, Top 1 1/8", Bottom 1 1/2" |
| Handlebar | Cube, Flat Race Bar, 720mm |
| Stem | Cube, Performance Stem Pro, 31.8mm |
| Bartape / Grips | Cube, Performance Grip |
| Seatpost | Cube, Performance Post, 27.2mm |
| Seatpost Clamp | Cube, Varioclose, 31.8mm |
| Saddle | Natural Fit, Active Race |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £1399.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.