21511018
4054571073068
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The REACTION TM PRO GREY/ORANGE 2019 18" grey/orange is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Introducing the CUBE Reaction TM Pro 2019, the pinnacle of the Reaction series. Designed for serious trail maneuvers, this bike is far from average and here's why:
Equipped with RockShox's innovative Sektor fork and 2.6in Kenda Hellkat and Nevegal 2 tyres, the Reaction TM Pro guarantees excellent control on even the roughest terrains. The Kind Shock LEV dropper post accommodates steep ascends and descends with effortless ease, complimented by a Newmen cockpit complete with a 760mm handlebar for optimal grip.
Combined with powerful hydraulic disc brakes and Sram's exceptional 1x11 NX transmission with a Race Face Ride crankset, the Reaction TM Pro gives you command over your speed, regardless of on or off-road conditions.
At CUBE, we understand the importance of the reliability and durability of your trail companion. The Reaction TM Pro's expertly crafted frame is composed of triple-butted, hydroformed aluminium tubeset, providing the perfect balance of lightweight and rugged strength. The tapered headtube, meticulously designed main tube profiles and Boost thru axle at the rear lend to a highly torsionally stiff structure that ensures accurate steering and exceptional power transference to the rear wheel.
Fussy gear wires are a thing of the past with the convenient internal cable routing system, allowing you more time to focus on what truly matters – the ride. We've also paid attention to comfort, incorporating slim seat stays and a slender 27.2mm seatpost to offer some reprieve from tougher jolts, making the Reaction TM Pro an absolute pleasure on extended rides.
Experience the ultimate in trail-taming hardtails with the CUBE Reaction TM Pro 2019.
test
| Frame | Size 18, MEN, Aluminium, Aluminium Lite, Trail Motion Geometry, AMF, ARG, Internal Cable Routing, Easy Mount Kickstand Ready, Tapered Headtube, Press Fit BB, Fits up to 2.8 27.5" Tires |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Sektor, Tapered, 15x110mm, 130mm, Remote Lockout |
| Gears | DERAILLEUR, Sram, 11 Gears |
| Pedals | CUBE, |
| Shifters | SRAM, NX Trigger, |
| Front Brake | SH, MT Thirty, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, MT Thirty, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SRAM, NX Long Cage, 11-Speed |
| Crankset | RACEFACE, Ride Cinch, 32T, 170mm |
| Chain | SRAM, 11-Speed |
| Headset | FSA, Orbit I-t, Integrated, Top 1 1/8", Bottom 1 1/2" |
| Handlebar | NEWMEN, Evolution 318.20, 760mm |
| Stem | NEWMEN, Evolution 318.4, 31.8mm |
| Bartape / Grips | CUBE |
| Seatpost | KIND SHOCK |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | CUBE, Active |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £1299.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.