20411014
4054571072535
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The ACID EAGLE BLACK/FLASHGREEN 2019 14" black/flashgreen is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Unleash your inner adventurer with the CUBE Acid Eagle 2019 bike, precision-engineered to help you conquer the trickiest terrains with speed and ease. Seamlessly blending a light, agile and efficient 6061 aluminium chassis with a RockShox fork that absorbs shocks like a pro, this hardtail bike is designed to make every trail challenge feel like a walk in the park.
Equipped with the smooth Sram Eagle 1x12 speed transmission and a light, CUBE-built wheelset, this bicycle was made for those who want a flawless ride. So, whether you love hopping on your bike for a leisurely ride or pushing your speed limits, the Acid bodes well with your every mood.
Our state-of-the-art PressFit bottom bracket and tapered head tube technologies add to the pedalling efficiency and sit intuitively at the crossroads of increased steering precision. The mechanically-formed top and down tubes with their complex profiles imbue the frame with impressive rigidity, strength and lightweight characteristics. Plus, features such as internal cable routing and a neatly integrated rear disc mount enhance this bike's slick and proficient feel.
Opt for the Acid and experience the unique balance and lively handling of our Agile Ride Geometry – CUBE's trademark feature. With enduring, multi-layer paint finish, your bike will retain its impressive looks for years, no matter how tough or extreme your rides get. And the best part? This thrilling ride is available in both 27.5in and 29er wheel standards, making it a versatile choice for every biking enthusiast out there. Are you up for the challenge?
test
| Frame | Men, Aluminium, Size 36 |
| Gears | Sram, NX Eagle 12-speed, 12 Gears |
| Rear Brake | Shimano, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Shimano, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Fork | Rockshox, Recon Silver TK Air, 100mm, PopLock |
| Rear Derailleur | Sram, NX Eagleâ„¢, 12-Speed |
| Crankset | Sram, Stylo Eagleâ„¢ DUB, 32T, 175mm |
| Shifters | Sram, NX Eagleâ„¢ |
| Chain | Sram, NX |
| Casette | Sram, XG-1230, 11-50T |
| Headset | FSA, No.10, Semi-Integrated |
| Handlebar | Cube, Rise Trail Bar, 680mm |
| Stem | Cube, Performance Stem Pro, 31.8mm |
| Bartape / Grips | Cube, Performance Grip |
| Seatpost | Cube, Performance Post, 27.2mm |
| Seatpost Clamp | Cube, Varioclose, 31.8mm |
| Saddle | Natural Fit, Active |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £899.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.