33630218
4054571252890
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
The STEREO HYBRID 140 HPC SLT 625 CAR/SI 2020 18" car/si is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Redefine your mountain biking experience with the groundbreaking Stereo Hybrid 140 HPC, a name synonymous with versatility and top-notch performance. Spearheaded by the distinguished brand, CUBE, this all-mountain e-MTB merges the latest technologies, efficient suspension kinematics, and carbon frame construction to bring forth a vehicle that tailors to your needs.
This e-bike features CUBE's unique Modular Battery System encased within the stylish carbon down tube. This innovative system, equipped with sophisticated security lock, ensures battery protection and optimal functionality, whilst also offering a seamless aesthetics. The design allows for the housing of an extended capacity battery, conducive to longer trips out in mountains.
The heart of this innovative ride, the Bosch CX drive unit, is accommodated in its new revamped housing. The aluminium rear triangle houses greater bearings for an enhanced life and a linkage engineered for a trunnion shock. The Boost 148 axle ensures potent power transmission, translating into speed and efficiency on your ride.
The Stereo Hybrid 140 HPC is further armed with All Mountain Geometry, offering excellent stability, confidence and a profound riding experience. The integrated design is compatible with chain guides, an attached bottle cage mount and integrated cable routing, all ensuring low maintenance and maximal performance output.
Equipped with a front of 140mm travel, courtesy of the ultra-smooth RockShox Pike Ultimate fork, and rear of 140mm, this vehicle exhibits sheer dominance on mountain trails. The sturdy, light and rigid Newman Advanced SL carbon wheelset, powered by the state-of-the-art Bosch CX drive unit, contributes to an unprecedented riding experience. The ride is further enhanced by the superior Schwalbe Hans Dampf 2.6in tyres, expediting the power transmission to the ground.
The Stereo Hybrid 140 HPC is also equipped with high performing SRAM X01 Eagle AXS wireless 12-speed gears, affirming its superior climbing capabilities. Complemented by RockShox Reverb AXS dropper post, RaceFace cockpit components and incredibly efficient Magura MT Trail Carbon hydraulic disc brakes, the e-bike surpasses all expectations when descending on an adventurous trail.
This all-terrain vehicle also possesses an overhauled e-bike chassis, Agile Trail Geometry and carbon main frame, all contributing to excellent handling in all kinds of trails. The Modular Battery System's state-of-the-art dust and moisture-resistant cover with hidden lock not only keeps the boron power unit concealed within the sleek down tube but also facilitates a larger capacity battery for unmatched range.
Simply put, the Stereo Hybrid 140 HPC is an embodiment of ultimate all-mountain e-bike performance. Make it your companion for the trails and witness an enhanced biking experience.
test
| Frame | Men, Aluminium, Size 46 |
| Gears | Sram, XO1 Eagle AXSâ„¢, 12-Speed, 12 Gears |
| Rear Brake | Magura, MT Trail Carbon, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Magura, MT Trail Carbon, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Tyres | Schwalbe, Hans Dampf, Addix Speedgrip, Apex, Tubeless Easy, 2.60 |
| Fork | Rockshox, Pike Ultimate RC2, 15x110mm, Tapered, eMTB Approved, 140mm |
| Rear Derailleur | Sram, XO1 Eagle AXSâ„¢, 12-Speed |
| Crankset | E*Thirteen, TRSr Carbon Crank, 34T, 165mm |
| Shifters | Sram, Eagle AXSâ„¢ Controller |
| Chain | Sram, PC-XX1 Eagleâ„¢ Rainbow |
| Casette | Sram, XG-1299 Rainbow, 10-50T |
| Headset | FSA, Orbit Z 1.5E ZS, Top Zero-Stack 1 1/2" (OD 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (OD 56mm) |
| Handlebar | RaceFace, Race Face Next R 35 Carbon, 780mm |
| Stem | RaceFace, Turbine R 35 |
| Bartape / Grips | Cube, Race Grip 31mm, 1-Clamp |
| Seatpost | Rockshox, Reverb AXSâ„¢ 31.6mm (16": 340x100mm, 18": 390x125mm, 20", 22": 440x150mm) |
| Seatpost Clamp | Cube, Srewlock Semi Integrated, 34.9mm |
| Saddle | Natural Fit, Nuance SLT |
| Wheels | Newmen, Advanced SL E.30 Carbon, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready, 29' Wheel Size |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £7499.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.