33625216
4054571252845
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The STEREO HYBRID 140 HPC ACTION T. 625 2020 16" 0 is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Discover the new breed of all-mountain electric mountain bikes with the deeply impressive Cube Stereo Hybrid 140 HPC Action T. 625. Imbued with Cube's passion for creating top-notch bikes, this model utilises Bosch's fourth-generation drive system and Cube's mastery of hybrid power and efficient carbon frame construction.
An innovative, newly conceptualised frame proudly embraces the CUBE Modular Battery System, tucking the Bosch power system neatly inside the sleek carbon down tube. A sturdy cover offers vital protection and shock absorption for the battery, with user-friendly push-button access and an integrated lock for optimum security. This design ingenuity provides sufficient space for a larger capacity battery that takes your ride even further - ideal for those extended epic mountain adventures.
Stable, confidence-inspiring, and fun - these traits define the unrivalled handling of Cube's All Mountain Geometry coupled with the suspension kinematics and Bosch drive system.
Be ready for the ride of a lifetime. The Stereo Hybrid 140 HPC brings with it a bottle cage mount for convenience, chain guide compatibility, and integrated cable routing for smooth shifting with minimal upkeep. Let your bike take care of itself while you explore mountainous trails.
Erasing the spectrum between comfort and performance, the Stereo Hybrid's design also includes a Fox Float DPX2 Factory shock, Fox 36 Float Factory fork offering up to 150mm of travel, and Shimano's incredible wide-ranging 12-speed XT transmission working seamlessly with Bosch's fourth-generation CX drive unit. Take on any slope and conquer high climbs with ease thanks to the extensive torque and power on offer.
Premium features continue with the Shimano XT hydraulic disc brakes accommodating oversized 203mm rotors, Schwalbe's Super Gravity 2.6in Magic Mary and Hans Dampf tyres, and Newmen rims and XT hubs for descent control.
This exciting e-bike also boasts Fox's Transfer Factory internal dropper post, a RaceFace cockpit and a Natural Fit saddle to offer total control. Efficiency, practicality, and elegance characterise this latest all-mountain hybrid frameset.
The innovative Modular Battery System also enables an increase in the battery's capacity. Ride further, for longer, while appreciating the seamless integration of power and performance in Cube's Stereo Hybrid 140 HPC Action T. 625 – the e-MTB that redefines all mountain versatility.
test
| Frame | Men, Aluminium, Size 41 |
| Gears | Shimano, XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed, 12 Gears |
| Rear Brake | Shimano, XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Shimano, XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Tyres | Schwalbe, Hans Dampf, Addix Speedgrip, Super Gravity, Tubeless Easy, 2.60 |
| Fork | Fox, 36 Float Factory FIT4, 3-Position w/Low Speed Compression Adjust, Tapered, 15x110mm, E-Bike Tune, 170mm, Kashima Coated |
| Rear Derailleur | Shimano, XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Crankset | E*Thirteen, Plus Crank, 34T, 165mm |
| Shifters | Shimano, XT SL-M8100-IR, Direct Attach |
| Chain | Shimano, SLX CN-M7100 |
| Casette | Shimano, SLX CS-M7100, 10-51T |
| Headset | FSA, Orbit Z 1.5E ZS, Top Zero-Stack 1 1/2" (OD 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (OD 56mm) |
| Handlebar | RaceFace, Race Face Next R 35 Carbon, 800mm |
| Stem | RaceFace, Turbine R 35 |
| Bartape / Grips | Cube, Race Grip 31mm, 1-Clamp |
| Seatpost | Fox, Transfer Factory 31.6mm, Kashima Coated (16": 359x100mm, 18": 409x125mm, 20", 22": 456x150mm) |
| Seatpost Clamp | Cube, Srewlock Semi Integrated, 34.9mm |
| Saddle | Natural Fit, Venec |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £5499.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.