33125250
4054571247179
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
The KATHMANDU HYBRID EXC 625 IRI/RED 2020 50CM iri/red is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Kathmandu Hybrid EXC 625 Iri/Red 2020 by CUBE is renowned for its triple threat of versatility, durability, and comfort. Influenced by Bosch's exceptional fourth-generation CX drive unit, we've redesigned this model to increase practicality, improve aesthetics, and enhance user experience.
The heart of this transformation lies in the new frame, characterised by a gravity cast down tube with our novel Modular Battery System. The Bosch power unit nestles within the bike's sleek frame, allowing ample room for bottle cage mounts and an optional higher capacity battery for extended range. The Integrated Carrier 2.0 offers the most stable platform to carry your gear, with replaceable wear components assuring a long service life. The tapered head tube assures precise steering from the 100mm suspension fork, while internal cable routing ensures clean and precise gear shifts, negating the need for regular maintenance. The frame even features a neatly integrated kickstand mount.
The Kathmandu Hybrid EXC is the urban Bosch e-bike reimagined. It’s a reliable, versatile touring companion, informed by our extensive experience in designing premium e-mountain bikes. The mountain bike-inspired Suntour suspension fork offers an easily adjustable air spring and 100mm of smooth, shock-absorbing travel. Complemented by a suspension seat post for enhanced comfort during long rides. Tough, grippy Schwalbe e-bike specific tyres coupled with powerful Shimano hydraulic discs keep you in control, whatever the weather.
Finished with full-length mudguards, a kickstand, and an integrated lighting system, this model does justice to the term 'fully equipped'. Challenge any route with ease and satisfaction. Your adventure awaits with the Kathmandu Hybrid EXC - stylish, comfortable, and ready to put a smile on your face.
test
| Frame | Men, Aluminium, Size 50 |
| Gears | Shimano, XT RD-M8000-GS, ShadowPlus, 11-Speed, 11 Gears |
| Rear Brake | Shimano, BR-MT420/MT400, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Shimano, BR-MT420/MT400, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Tyres | Schwalbe, Marathon E-Plus, 55-622 |
| Fork | Suntour, XCR32 LO-R Air, 100mm, Lockout |
| Rear Derailleur | Shimano, XT RD-M8000-GS, ShadowPlus, 11-Speed |
| Crankset | Acid, Integrated Carrier 2.0, CUBE Adapter Compatible, SnapIt Compatible and Rail |
| Shifters | Shimano, SLX SL-M7000 |
| Chain | KMC, X11 |
| Casette | Shimano, SLX CS-M7000, 11-46T |
| Headset | FSA, Orbit 1.5B ZS-R, Top Zero-Stack 1 1/8" (OD 44mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (OD 56mm) |
| Handlebar | Cube, Rise Trail Bar, 700mm |
| Stem | Satori, Satori Up2 Plus, 31.8mm, Adjustable |
| Bartape / Grips | Natural Fit, Comfort |
| Seatpost | Cube, Suspension Seatpost, 30.9mm |
| Seatpost Clamp | Cube, Varioclose, 34.9mm |
| Saddle | Natural Fit, Sequence+ Comfort |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £2999.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.