331051T50
4054571245946
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
The TOURING HYBRID ONE 500 BLACK/BLUE 2020 T50 black/blue is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Engineered without compromise, the Touring Hybrid ONE 500 2020 by CUBE guarantees optimal performance along with its user-friendly and cost-effective benefits. Every aspect of this bike, from its Smooth Welding process to its internally routed cables, is meticulously designed to ensure minimal maintenance, boosted efficiency and a sleek look.
The pivotal feature is undeniably the Bosch drive system and battery pack. Their strategic placement helps to maintain a low centre of gravity in every frame version, which when coupled with our Efficient Comfort Geometry, offers confidence-inspiring handling that you’ll love from the very first ride. Whether you’re a seasoned cyclist or a beginner, the Touring Hybrid ONE will ensure a comfortable and safe riding experience.
As a versatile hybrid tourer, this bike comes with everything you need to enjoy your Bosch e-bike riding experience to the fullest. Distinctly designed for seamless integration, the Bosch drive unit and battery have been placed in the optimal spot for both secure handling and stylish aesthetic.
When it comes to mobility, the smooth-shifting Shimano 9-speed gears are perfectly paired with the Bosch system to make every ride a breeze. Furthermore, the internal cable routing guarantees extended longevity and reliability of the shifts, requiring minimal maintenance. Powerful hydraulic disc brakes provide precise stopping capabilities in all weather conditions for added safety.
The all-around functionality of the Touring Hybrid ONE is further heightened with comprehensive features like mudguards, a lighting system, kickstand, and luggage carrier. Ready for all eventualities – just jump on and ride!
test
| Frame | Women, Aluminium, Size 50 |
| Gears | Shimano, RD-M2000-SGS, 9-Speed, 9 Gears |
| Rear Brake | Shimano, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Front Brake | Shimano, BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Tyres | Schwalbe, Range Cruiser, Active, K-Guard, 47-622 |
| Fork | Suntour, NEX-E25, 63mm |
| Rear Derailleur | Shimano, RD-M2000-SGS, 9-Speed |
| Crankset | FSA, Semi-Integrated Carrier, RILink Adapter Compatible |
| Shifters | Shimano, SL-M2010-9R, Rapidfire-Plus |
| Chain | KMC, X9 |
| Casette | Shimano, CS-HG201, 11-36T |
| Headset | FSA, Orbit 1.5B ZS-1-R, Top Zero-Stack 1 1/8" (OD 44mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (OD 56mm) |
| Handlebar | Cube, Rise Trail Bar, 700mm |
| Stem | Cube, Performance Stem Pro, 31.8mm |
| Bartape / Grips | Cube, Performance Grip |
| Seatpost | Cube, Performance Post, 27.2mm |
| Seatpost Clamp | Cube, Varioclose, 31.8mm |
| Saddle | Natural Fit, Sequence Comfort |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £1899.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.