30121014
4054571241269
We stand behind the quality of our bikes with a comprehensive lifetime warranty on the frame and fork. This warranty covers any manufacturing defects and gives you peace of mind knowing your investment is protected.
What's covered:
Note: Warranty does not cover normal wear and tear, damage from accidents, or improper use.
Your bike arrives 85% pre-assembled by our expert technicians. Simple assembly required includes:
Most customers can complete assembly in 30-45 minutes with basic tools. Professional assembly service available for £35 if preferred.
Every bike purchase includes 10 days of free comprehensive insurance coverage from the moment it leaves our warehouse. This protection covers:
After the free period, you can extend coverage at competitive rates. Learn more about our insurance options.
The AIM ALLROAD SILVER/FLASHYELLOW 2020 14" silver/flashyellow is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Engineered meticulously, this Cube Aim Allroad bike is designed with equal attention to detail as even the highest performing race machines. Ensuring a frame that is lightweight, rigid, and quick to respond, our team has crafted complex top and down tubes using the Advanced Mechanical Forming process, employing 6061 aluminium for an effortless acceleration and precise steering.
The Agile Ride Geometry ensures stability and nimbleness for a ride perfectly tailored to your needs - whether that be exploring at the weekends, or chasing podium positions. Hidden rack and mudguard mounts offer a quick and easy conversion, making it suitable for weekday commuting or long-distance exploration. Exuding practicality, comfort and liveliness, our aluminium hardtail bikes are transformed with our attention to detail, integrating internally routed cables for reliable gear shifting and clean looks.
As a fully equipped mountain bike with off-road chops and street smarts, the Cube Aim Allroad can be thought of as an all-round versatile, two-wheeled SUV. Harmony of mountain bike ruggedness and urban practicality makes it hard to beat. The bike comes with clip-on mudguards, a built-in lighting system and kickstand making it perfectly set up for city streets. Moreover, with its Suntour suspension fork, wide-ranging Shimano gears and powerful Tektro mechanical disc brakes, you can keep riding even beyond the Tarmac.
Constructed using our Advanced Mechanical Forming process, the lightweight aluminium frame is not just strong and light, but supremely tough as well. Passing our stringent in-house testing with flying colours, it can even facilitate easy addition of a luggage rack for commuting and errands. Thanks to our Size Split system, you're assured the perfect fit, making this bike the best of both worlds.
test
| Frame | Men, Aluminium, Size 36 |
| Gears | Shimano, RD-TX800, 8-Speed, 24 Gears |
| Rear Brake | Tektro, MD-280, Mech. Disc Brake, Disc brake with mechanical actuation (cable) |
| Front Brake | Tektro, MD-280, Mech. Disc Brake, Disc brake with mechanical actuation (cable) |
| Tyres | Schwalbe, Smart Sam, Active, 2.1 |
| Fork | Suntour, XCE, 100mm |
| Front Derailleur | Shimano, FD-TY700-TS6, Downswing, 31.8mm Clamp |
| Rear Derailleur | Shimano, RD-TX800, 8-Speed |
| Crankset | Shimano, FC-TY501, 42x34x24T, 170mm |
| Shifters | Shimano, ST-TX800, EZ Fire Plus |
| Chain | KMC, CU8.3 |
| Casette | Shimano, CS-HG200, 12-32T |
| Headset | Cube, FPH863, Semi-Integrated |
| Handlebar | Cube, Performance Stem, 31.8mm |
| Stem | Cube, FPH863, Semi-Integrated |
| Bartape / Grips | Cube, Performance Grip |
| Seatpost | Cube, Performance Post, 27.2mm |
| Seatpost Clamp | Cube, Varioclose, 31.8mm |
| Saddle | Natural Fit, Venec Lite |
with £0.00 as a deposit.
The total charge for credit is £0.00.
Cash price £499.
Total amount of credit £0.00.
Annual rate of interest 0%.
Finance is subject to age and status. Minimum spend applies.
is acting as a credit broker offering finance products from Omni Capital Retail Finance Limited. is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority, registration number . Credit is subject to status.
This is for estimation purposes only. Actual Finance Application is Completed During Checkout.